Datum en tijd
25 november 2026
12:30
- 16:30
Vorm
Locatie
In juni kwamen organisatieadviseurs, directeuren, gemeentesecretarissen en leidinggevenden uit verschillende gemeenten bijeen in Vianen om met elkaar te verkennen wat er gebeurt wanneer gemeenten na een periode van zelforganisatie opnieuw zoeken naar meer sturing, rolduidelijkheid en richting. De gesprekken maakten duidelijk dat dit vraagstuk in veel gemeenten speelt én dat er behoefte is aan een plek om ervaringen, inzichten en dilemma’s met elkaar te blijven delen.
Maatschappelijke opgaven worden steeds complexer. Vraagstukken rond bijvoorbeeld wonen, zorg, bestaanszekerheid en veiligheid grijpen in elkaar. Ze laten zich niet vanuit één vakgebied oplossen en vragen samenwerking over de grenzen van teams, organisaties en verantwoordelijkheden heen.
Gemeenten zoeken daarom voortdurend naar een organisatie-inrichting die daarbij past: met meer ruimte voor professionals, werken vanuit opgaven, collectief leiderschap en zelforganiserende teams. Juist bij zulke weerbarstige vraagstukken komt een vraag naar boven die we in veel organisaties tegenkomen: wie is hier eigenlijk van?
Waar begint mijn verantwoordelijkheid en waar houdt die op? Wie neemt een besluit als verschillende rollen en belangen betrokken zijn? Wanneer geef je ruimte en wanneer neem je als leidinggevende positie in? En wat gebeurt er als iedereen zich verantwoordelijk voelt voor het geheel, maar niemand precies weet wie waarover gaat?
Op 3 juni onderzochten we met gemeentesecretarissen, leidinggevenden en organisatieadviseurs wanneer meer sturing nodig wordt. Een belangrijke opbrengst: sturing verdwijnt nooit. De vraag is hoe je die organiseert. Op 25 november bij gemeente Bunschoten gaan we verder met een vraagstuk dat daar direct onder ligt: de betekenis van rol(on)duidelijkheid in de gemeentelijke organisatie-inrichting.
Een organisatie die uitgaat van autonomie en eigenaarschap heeft baat bij een fundamenteel gesprek en gezamenlijk begrip van verantwoordelijkheden, mandaat, wijze(n) van besluitvorming en onderlinge verwachtingen. Juist wanneer de afbakening en invulling van rollen niet expliciet worden gemaakt en – uitgaande van een integrale benadering van complexe opgaven – vanuit verschillende onderdelen over organisatiegrenzen heen wordt samengewerkt, is dat gesprek én begrip uitermate belangrijk.
Tijdens deze bijeenkomst onderzoeken we met gemeentelijke leiders en organisatieadviseurs waar rolonduidelijkheid in de praktijk ontstaat, en wat de effecten ervan zijn in de organisatie. We verbinden ervaringen uit verschillende gemeenten aan inzichten over leiderschap en organisatie-inrichting en zoeken naar handelingsperspectieven voor de eigen praktijk.
Een middag voor gemeentelijke leiders en organisatieadviseurs die niet op zoek zijn naar hét organisatiemodel, maar wel scherper willen krijgen: welke duidelijkheid heeft ruimte eigenlijk nodig?
Voor wie?
Deze bijeenkomst is bedoeld voor gemeentesecretarissen, directeuren en managers, leidinggevenden en organisatieadviseurs die zich bezighouden met organisatie-inrichting en de verdeling van rollen, verantwoordelijkheden en mandaat binnen hun gemeente.
Goed om te weten
Je hoeft niet bij de eerste bijeenkomst op 3 juni aanwezig te zijn geweest om deel te nemen. De opbrengsten daarvan nemen we mee als vertrekpunt voor deze bijeenkomst.
Lees ook het blog van Judith van der Meij, programmamaker bij A&O fonds Gemeenten, via de link hieronder.
Het laatste nieuws, gratis publicaties en evenementen direct in je inbox?