Afspraken herkennen van signalen
De volgende afspraken gelden voor iedere gemeente gericht op het zo snel mogelijk herkennen van ongewenste omgangsvormen.
Afspraken
- De werkgever verzamelt minimaal een keer per jaar signalen van ongewenste omgangsvormen. Dat kan op basis van werknemersonderzoeken of een RI&E, maar ook op basis van input van vertrouwenspersonen (jaarverslag), bedrijfsarts (geanonimiseerde signalen van verzuimoorzaken) en op basis van geregistreerde klachten van ongewenste omgangsvormen. Ziekteverzuim en personeelsverloop kunnen ook signalen zijn.
- Elke leidinggevende let op signalen van ongewenste omgangsvormen en maakt deze bespreekbaar. Dat geldt zowel per individu als voor het hele team.
- Ook werknemers zijn alert op signalen bij zichzelf en bij collega’s.
- Omstanders kunnen ongewenst gedrag helpen stoppen door het gedrag te benoemen, steun te bieden aan de betrokken collega, het te melden en samen de norm uit te dragen.